no comments

Fresky na fasáde hotela Jeleň

Niekedy stačí zdvihnúť hlavu a objavíme zaujímavé veci, ktoré si inak nevšimneme. Všimli ste si niekedy fresky na fasáde hotela Jeleň v centre Pezinka?

Budova hotela Jeleň na Holubyho ulici vznikla spojením dvoch starších renesančných budov a postupne bola rozširovaná prístavbami ku dvorovým krídlam. V 17. a 18. storočí prešiel objekt viacerými prestavbami. V prvej polovici minulého storočia bola fasáda upravená v klasicistickom slohu. Zdobia ju reliéfy, symbolizujúce pohostinstvo. Nad portálom je kovová baroková výveska, nesúca v 18. storočí zavesený štít hotela.

Hotel Jeleň na dobovej fotografii:

Hotel Jeleň, Pezinok

Na starej fotografii z pezinského námestia vidno v pozadí budovu hotela u Jeleňa

Hotel Jeleň je najstarším hotelom nielen v Pezinku, ale aj v okolitom regióne – s údajne viac ako 300-ročnou históriou.

Fresky boli objavené nedávno, pri rekonštrukcii fasády v roku 2003. Ide o vzácne farebné barokové fresky svätého Floriána a svätého Jána Nepomuckého.

Hotel Jeleň, Pezinok

Sv. Florián je patrónom hasičov (ale aj hrnčiarov, debnárov, peciarov, kominárov, kováčov, mydlárov, vinohradníkov a pivovarníkov). Vyobrazenia Floriána sa často vyskytujú na priečeliach domov ako je to v prípade pezinského hotela Jeleň, ale aj v erboch, na pečatiach, rázcestiach a hlavne na hasičských zbrojniciach. Pred Floriánom v 15. storočí boli ochrancami pred ohňom sv. Agáta a sv. Vavrinec. Povesť hovorí, že v ôsmom storočí zachránil Florián nemecké mesto Nurnberg pred požiarom.

Mimochodom, vedeli ste, že Pezinok má jeden z najstarších hasičských zborov na Slovensku?

Sv. Ján Nepomucký je považovaný za patróna mlynárov (i kňazov, námorníkov a pltníkov). V Pezinku existovala viac než desiatka mlynov.

Hotel u Jeleňa, Pezinok

Jeden z ozdobných prvkov na budove hotela:

Hotel Jeleň, Pezinok

A ešte hotel Jeleň na inej dobovej fotografii:

Hotel Jeleň, Pezinok

Pezinok – námestie, napravo budova hotela Jeleň

Ak sa nabudúce budete prechádzať po Holubyho ulici, pozornejšie si všimnite fresky na jeho fasáde.