Je to jednoduché – milujem Pezinok. A preto vznikol tento web.

V Pezinku je toľko zaujímavých miest a predsa o niektorých netušia ani len samotní Pezinčania.

O mnohých lokalitách som sa sám dozvedel len pred pár rokmi, najmä o tých z dávnejšej histórie.

Dovoľujem si vás pozvať na virtuálnu prehliadku menej známych miest a pamiatok Pezinka a predstaviť ich históriu i súčasnosť na fotografiách aj v súvislostiach. Neobídeme ani tradičné a známe miesta v Pezinku i okolí. Okolo niektorých prechádzame dennodenne a pritom si ich ani nevšimneme. Rôzne budovy, sochy či iné objekty, ktoré majú svoj príbeh.

O mnohých miestach nenájdete prakticky žiadne informácie v tlačenej literatúre ani na internete. Pezinok nemá žiadne knižné vydanie sprievodcu a ani oficiálna stránka mesta neponúkne veľa informácií o pokladoch, ktoré nájdeme ukryté v našom meste.

Mojou obľúbenou časťou Pezinka, ktorá skrýva množstvo záhadných pamiatok, je Hrubá dolina. V priestore od Pinelovej nemocnice smerom na Babu, existovalo (a stále existuje) toľko zaujímavých objektov, že sa snáď ani nedajú spočítať. Zaniknuté železité kúpele s bizarnými sochami, historické budovy antimónových baní a neskôr ženského oddelenia psychiatrickej nemocnice, vodné mlyny, banské stupy, štôlne, horárne, šachty, železnica či viaceré objekty z čias Uhorska – napríklad Pallfyovská papieren, továreň na kyselinu sirovu, továreň na ihly… A to ani nehovoríme o relatívne modernej banskej histórii, ktorej stopy nájdeme v tejto lokalite takmer na každom kroku.

Rád by som sa poďakoval autorom, ktorých práce a diela boli nápomocné pri pátraní po informáciách o lokalitách na tomto webe. Tieto publikácie a zdroje odporúčam každému, kto sa hlbšie zaujíma o dejiny a zaujímavosti z Pezinka:

  • Ján Milan Dubovský a jeho knižka Peripetie slobody (Pezinská čítanka), s výberom článkov o histórii Pezinka z časopisu Pezinčan.
  • Kolektív autorov (najmä vyššie uvedený pán Dubovský alebo napríklad moja profesorka dejepisu z pezinského gymnázia, pani Čechová) a ich kniha Dejiny Pezinka.
  • Peter Sandtner, ktorý sa venuje najmä dejinám Cajle a prispieval svojimi článkami o jej histórii do časopisu Pezinčan.
  • Pezinské mestské múzeum a ich facebooková stránka, na ktorej zverejňujú zaujímavé historické fotografie. Osobitne cenná je aj webstránka múzea, na ktorej nájdete interaktívnu historickú mapu Pezinka so zaujímavými informáciami o konkrétnych objektoch v meste.
  • Web staremapy.sk, na ktorom nájdete historické mapy nielen z Pezinka.

Poznámka k fotografiám na webe milujempezinok.sk: všetky súčasné fotky, ak nie je uvedené inak, sú naše vlastné fotografie z terénneho prieskumu. Pri fotografiách z iných zdrojov uvádzame ich pôvod, ak je nám známy. Historické fotky sme zbierali niekoľko rokov a nevieme presne určiť ich zdroj (ak to nie je pri nich uvedené).

Ak sa domnievate, že sme porušili vaše autorské práva, napíšte prosím na info@milujempezinok.sk a radi zjednáme nápravu.

Ak máte presnejšie informácie o miestach uvedených v našich článkoch, napíšte nám prosím a doplníme naše články o vaše poznatky. Rovnako ak máte nejaké historické fotografie uvedených miest, radi ich zverejníme aj s Vašim menom.

Karol Böhm-Klein

P. S. Sledujte našu FB stránku www.facebook.com/MilujemPezinok/: